Filmowe Podlasie Atakuje!Wielkie święto podlaskiego kina! -

Wielkie święto podlaskiego kina!

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja 2017!

14 października 2017, godz. 16.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny!

W programie dawka niezależnego krótkometrażowego kina, mix technik i stylów, konfrontacja amatorów z pracami twórców uznanych w Polsce i za granicą, a także filmy, które powstały w ramach warsztatów Filmowe Podlasie Edukuje!
A na zakończenie – „nocne filmowców rozmowy” w klubie Fama.

Przypominamy, że oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA!R przygotowała, pochodząca z Sokółki, Sylwia Szkiłądź. Sylwia w wieku ośmiu lat wyjechała z rodzicami do Belgii, jednak Podlasie było i jest jedną z jej ważniejszych inspiracji. Obecnie mieszka i tworzy w Belgii, Francji i Polsce.
Więcej informacji: www.sylwia-szki.com

Program projekcji

Blok I – 14 października 2017, godz. 16:00 – wstęp wolny!
1. Nieproszone myśli, reż. Julia Polkowska, 1’51”
2. Chmury, reż. Julia Darmetko, Julia Truszkowska, Natalia Wiszniewska, opieka: Elwira Małyszko, 2’16”
3. Stany, reż. Urszula Siedlecka, 36’11”
4. Żubr Pompik „Duże i małe”, reż. Wiesław Zięba, scen. Tomasz Samojlik, Ewelina Gordziejuk, 7’
5. Na Ambonie, reż. Tomasz Wiśniewski, 25’50”
6. Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5”
7. Plac Czarnieckiego 10, reż. Monika Kalicka i Joanna Sikora, 19’55”
8. wideoklip Sara Lovell: The Skeleton band, reż. Sylwia Szkiłądź i Jessica Poon, 4’22”
9. Loneliness downloaded, reż. Anna Stepaniuk, 6’3”
10. wideoklip Miss God: Weź Swoją Więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44”
11. Sarajevo – Femme Fatale, reż. Joanna Zielińska, 22’
12. Find Your Magic – Sokół reż.Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee, 2’01”

Przerwa (ok. 15′) – w tym czasie konkursy dla widzów!

Blok II – 14 października 2017, godz. 18:30 – wstęp wolny!
13. Nasze Mrowisko, reż. Szymon Ruczyński, 2’22”
14. Czary mary mama, reż. Ania Pawluczuk, 16’
15. wideoklip Natalia Nykiel: Pół Dziewczyna, reż. Kijek/Adamski, 3’40”
16. Nie utoniemy, reż. Ewa Borysewicz, 12’16”
17. Obława, reż. Krzysztof Raczkowski, 4’
18. Pussy Chronicles, reż. Justyna Grzybowska, 4’25”
19. Wolka, reż. Radek Dąbrowski, 19’
20. Za darmo/Up To Date Festival, reż. Krzysztof Kiziewicz i Cezary Chwicewski, 5’36”
21. Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58”
22. Credo, reż. Edyta Rembała, 7’01”
23. wideoklip Jordah: Neandertalczyk, reż. Mateusz Gudel, 3’28”
24. Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54”
25. wideoklip Miss God: Strój, reż. Joanna Zubrycka, 4’38”

Przyjaciel przeglądu:

Opisy filmów:

Nieproszone myśli, reż. Julia Polkowska, 1’51”

Osobisty, cyfrowy zapis kłębka nerwów autorki, splecionego z włókien myśli.

Chmury, reż. Julia Darmetko, Julia Truszkowska, Natalia Wiszniewska, 2’16”

Historia o powrocie do dziecięcych marzeń, w świecie, gdzie granica między bajką, a rzeczywistością nie istnieje.
Opieka nad realizacją: Elwira Małyszko; film zrealizowany w ramach zajęć Pracowni Animacji i Filmu w Młodzieżowym Domu Kultury.

Stany, reż. Urszula Siedlecka, 36’11”

Niektórzy zapewne myślą, że w wieku 60 lat trudno podjąć decyzję o przeprowadzce na inny kontynent i rozpoczęciu życia na nowo… „Stany” dokumentują życie polskiego małżeństwa, które na początku lat 90. XX wieku zdecydowało się wyjechać do Nowego Jorku. Czy to była łatwa decyzja? Jak bohaterowie filmu oceniają ją teraz? Film zrealizowany w ramach warsztatu Filmowe Podlasie Edukuje!

Żubr Pompik, reż. Wiesław Zięba, scen. Tomasz Samojlik, Ewelina Gordziejuk, 7′

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła i chce odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać jak coś działa, woli biegać, skakać i samej wszystkiego doświadczyć. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzicie Pomruk i Porada, zawsze gotowi służyć radą, pomocą lub… żartem! Podczas pokazu zaprezentujemy jeden z odcinków serii.

Na Ambonie, reż. Tomasz Wiśniewski, 25’50”

Pan Kazimierz od kilkudziesięciu lat porusza się na wózku. W wyniku wypadku stracił obie nogi. Pomimo tego, nie traci ducha i jest człowiekiem bardziej pogodnym aniżeli wielu z nas…

Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5″

Rysunkowy film animowany, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok

Plac Czarnieckiego 10, reż. Monika Kalicka i Joanna Sikora, 19’55″

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. XIX-wieczny dom przy Placu Czarnieckiego 10 ma też swoje dźwięki. Trzeszczą w nim schody i deski. Skrzypią klamki, zapadki i szyberki, a w ogrodzie delikatnie szumi Narew. Każdy z tych głosów i historii zna jego właścicielka – Maria Markiewicz.

The Skeleton Band, reż. Sylwia Szkiłądź i Jessica Poon, 4’22”

W nocy, kiedy wszyscy są pogrążeni we śnie, pewne świecące nuty muzyczne odwiedzą malutkiego chłopczyka… Pokażą mu one drogę w ciemności do zabawy, tańca i muzyki… Wideo zostało wyprodukowane na zamówienie piosenkarki i twórczyni muzyki dla dzieci, Sary Lovell.

Loneliness downloaded, reż. Anna Stepaniuk, 6’30”

Animacja poklatkowa, mierząca się z tematem samotności w świecie cyfrowym. Film pokazuje, jak media rzutują na zaburzenia komunikacji w codziennym życiu, nawet podczas tak ważnych wydarzeń jak studniówka – momentu symbolicznego wchodzenia w dorosłość.

Miss God, Weź swoją więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44”

Film powstał w oparciu o motyw tożsamości ludzi mieszkających na Podlasiu i stąd pochodzących. Bohaterami są białe niedźwiedzie z Białegostoku i czarna bojówka, które przeplatają się ze sobą niczym yin i yang – dwie pierwotne, przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Co się stanie, gdy zamienimy walkę na współistnienie, współpracę i współodpowiedzialność za tworzenie miejsca w którym żyjemy? Czym jest dla nas nasza Więź? W jakim jest stanie? Na ile jesteśmy świadomi, skąd pochodzimy i kto jeszcze stąd pochodził? Na ile nasza więź nas wzbogaca i na ile potrafimy z niej czerpać.

Sarajevo Femme Fatale, reż. Joanna Zielińska, 22′

Filmowy portret powojennego miasta, ukazany z perspektywy sześciu kobiet w wieku od 17 do 65 lat. Historie bohaterek stają się głębszą refleksją nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością miasta, widzianą z perspektywy różnych generacji. Film jest poetyckim utworem narysowanym obrazem, słowem i tańcem.

Sokół – Find Your Magic, reż. Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee, 2’02”

Wojtek Sokół to nie tylko raper, ale także niezwykle ciekawy człowiek wielu talentów. W najnowszym filmie AXE poznacie go od nieco mniej znanej strony.

Mrowisko, reż. Szymon Ruczyński, 2’22”

W mrowisku tętni życie. Mrówki wspólnymi siłami budują swój dom. Jednak kiedy wewnętrzna równowaga tego społeczeństwa zostaje zburzona, pojawiają się podziały. Narasta wzajemna nienawiść.

Czary mary mama, reż. Anna Pawluczuk, 16′

Maria i Paweł są małżeństwem od lat, do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka.

Natalia Nykiel: Pół Dziewczyna, reż. Kijek / Adamski, 3’40”

Futurystyczny klip z dużą ilością kolorów.

Nie utoniemy, reż. Ewa Borysewicz, 12’16”

Iwona i Filip wybierają się w rejs do Nowej Zelandii własnoręcznie zbudowaną łódką. Czy ich związek przetrwa trudny czas przygotowań?

Obława reż. Krzysztof Raczkowski, 4′

Autorski film Krzysztofa Raczkowskiego wykonany techniką stop motion przedstawia przejmującą historie wilczycy, która stara się ocalić siebie i szczenięta od cierpienia. Ciągła ucieczka powoduje utratę świadomości zwierzęcia co jest realne a co nie.

Pussy Chronicles reż. Justyna Grzybowska, 4’56”

Dialog dwóch dziewczyn o tym, jak to jest mieć penisa. Jenny spotyka się ze swoją dziewczyną Miri w kawiarni. Po tym, jak siadają przy stoliku, Jenny niespodziewanie dostaje na smartphona… zdjęcie penisa. To, oraz kelner bezwstydnie trzymający się za krocze sprawia, że zaczynają się zastanawiać: o co tak w ogóle z tymi penisami chodzi i co by zrobiły, gdyby je miały?

Wolka, reż. Radek Dąbrowski, 19′

Młody chłopak, po odbyciu kilkuletniego wyroku udaje się w podróż pociągiem. Podróż staje się okazją do rozmów z nieznajomymi, które przybierają kształt spowiedzi, czy też rozliczenia się z przeszłością… Film to też próba zmierzenia się ze stereotypem więźnia – degenerata, człowieka pozornie pozbawionego wrażliwości.

Za Darmo \ Up To Date Festival, reż. Krzysztof Kiziewicz i Cezary Chwicewski, 5’36”

Humorystyczna opowieść, pełna ciepła i emocji – tych płynących z pasji do muzyki, ale też z więzi rodzinnych i zwykłych, codziennych spraw.

Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58”

Film o urokach dojrzewania. Akcja dzieje się w latach 90., a bohaterkami są nastoletnie dziewczyny, przeżywające pierwsze zauroczenia i zawody miłosne na letnim obozie. Film ma formę wspomnienia – pocztówki z wakacji.

Credo, reż. Edyta Rembała, 7′

Film zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, z Katarzyną Figurą w roli głównej.

Neandertalczyk, reż. Mateusz Gudel, 3’28”

Teledysk promujący solową EPkę producencką Mateusza (pseud. Jordah), która ukazała się we wrześniu tego roku. W utworze udziela się gościnnie brat Mateusza – Król Świata, czyli ekipa Flaszki i Szlugi. Teledysk został zrealizowany w Suchowoli.

Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54”

Irka i Miłosz to para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl – nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko.

Miss God: Strój, reż. Joanna Zubrycka, 4’38”

Film oparty o tekst Bolesława Leśmiana „Strój”. Istotnym bohaterem jest miasto. Poprzez swój charakter staje się tłem historii, którą opisał Leśmian. Reżyserka filmu pyta: czym jest tytułowy strój? Jaki wpływ na naszą tożsamość ma kultura w której wzrastamy? Na ile jest to nasza kultura?

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! REAKTYWACJA to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców – kręcą oni fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 roku i od tego czasu jej twórcza energia powędrowała daleko poza Białystok, Podlasie, a nawet Polskę! Jest już tradycją, że po lokalnej odsłonie projekt wychodzi z pokazami poza miasto i region, dowodząc, że Podlasie „niezależnym filmem stoi”!

Akcja została rozwinięta o skierowane do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy) filmowe działania warsztatowe pod szyldem Filmowe Podlasie Edukuje!, każdego roku wydawane jest także promocyjne DVD.

Polecamy:
filmowepodlasieatakuje.pl  ||  facebook.com/filmowepodlasie