Atak
Filmowe Podlasie Atakuje mniej więcej od 2003 roku. Często organizowaliśmy pokazy filmów niezależnych z całej Polski i wpadliśmy na pomysł zrobienia regionalnego przeglądu. Okazało się, że jest dużo materiału, a niektóre filmy są nagradzane na ogólnopolskich festiwalach. Poczuliśmy w tym dobrą energię, udało się wymyślić fajną nazwę i tak to się zaczęło.
Cel, Pal!
Akcja powstała do promocji niezależnych filmów i ich twórców, ale przede wszystkim do stwarzania pozytywnego klimatu. Staje się coraz bardziej popularna w Białymstoku, w Polsce, a dzięki licznym wyjazdom, także za granicę. Po pierwszych pokazach okazało się, że filmy działają energetycznie na nas i na publiczność. Ta kumulacja sprawiła, że zaczęliśmy działać dalej i nakręcać się. Siłą akcji jest różnorodność twórców, tematów jakie poruszają, doświadczenia, styli. Mamy w czym wybierać, więc organizując pokaz tworzymy „sety” pod miasto, kraj, dany temat, pogodę, porę roku, pod ilość dziewcząt czy rowerzystów na sali.
Każdy i wszędzie
Organizowanie tego typu przeglądów filmów niezależnych zachęca młodych twórców do dalszego tworzenia, rozwijania się. Pokazy są zawsze połączone ze spotkaniami, by publiczność mogła skonfrontować się zarówno z dziełami, jak i autorami. W akcję jest zamieszanych mnóstwo osób, których nie chcemy wymieniać z imienia i nazwiska, gdyż nie o to chodzi. Ludzie przychodzą i odchodzą, a ta akcja ma przekazywać przede wszystkim dobrą podlaską energię. Pokazy odbywają się na wsi, w małym i dużym mieście, w pubie, na ulicy, w nowoczesnym kinie w Niemczech, na wielkim festiwalu, nawet w stodole na prześcieradle, dla pięciu i stu pięćdziesięciu pięciu osób. Miejsce i ilość widzów nie ma znaczenia. Najważniejszy jest kontakt z twórcami i odbiór publiczności.
Misja
Filmowe Podlasie jest rozpoznawalną i nietypową marką. To pozytywna promocja regionu. Podlasie to nie tylko natura, lasy, żaby. Tu jest mnóstwo twórczych i pomysłowych osób. Akcja pokazuje im, że chcieć to móc, że trzeba działać, gdyż można wypłynąć z każdego miejsca. Inspirujemy siebie nawzajem. Czołówka, pocztówki i plakaty wykonane przez Magdę Szliselman graficznie przedstawiają, że FPA! to połączenie humoru, czystej, spontanicznej energii i mocy .
Plany
Chcemy atakować dalej. Organizować dużo warsztatów, robić pokazy wszędzie tam, gdzie ludzie chcą oglądać podlaskie filmy. Zarazić jak najwięcej fajnych osób, zachęcić do działania, dać im możliwość rozwijania się i kształcenia. W tym roku pod okiem Maćka Szupicy i Grześka Nowińskiego, grupa osób w kilka dni zrobiła bardzo dobre teledyski. Mamy nadzieję, że za kilka lat oni przekażą dalej pałeczkę i będą uczyć kolejne osoby. Ponadto chcemy organizować warsztaty międzynarodowe, latem 2007 byliśmy na Krymie. Wschodnia Europa potrzebuje ożywienia, energii, rozwoju kina niezależnego. W Bielsku działa Grupa Draha, organizujemy pokazy w szkołach, liceach, gimnazjach. Chodzi o to, by powstała siatka osób które działają, w różnym wieku, z różnym wykształceniem, doświadczeniem, by nie marnować potencjału ludzi i miejsca, a rozwijać się i kreatywnie działać.
opowiadali: Maciek Rant (pracownik BOK) i Krzysiek „Kris” Sienkiewicz, wysłuchała: Magdalena Gorbacz