Filmowe Podlasie Atakuje!Filmowe Podlasie Edukuje! – nabór na warsztaty filmowe -

Filmowe Podlasie Edukuje! – nabór na warsztaty filmowe

Zapraszamy na warsztaty filmowe, prowadzone przez wielokrotnie nagradzanego twórcę krótkich metraży Damiana Kocura!

Damian Kocur o warsztatach:
Celem warsztatów jest stworzenie kilku filmów (o długości do 15 minut) w oparciu o moją autorską metodę realizacji. Uczestnicy poznają alternatywne sposoby myślenia o kinie i realizacji filmu krótkometrażowego. Warsztaty mają za zadanie nie tylko zaznajomienie uczestników z podstawą techniczną realizacji filmów, podstawami pisania scenariusza itd., ale również stworzenie dzieła filmowego wykraczającego poza standardowy model: scenariusz – aktor – realizacja scen – montaż. Celem będzie przede wszystkim zachęcenie uczestników do wyjścia poza ich bezpieczny i wygodny obszar myślenia o filmie, zmotywowanie do zbliżenia się do świata w którym żyją, poznania go i wreszcie zbliżenia do drugiego człowieka, który stać się ma tworzywem ich filmów. Spróbujemy wyjść poza standardowy podział na kino dokumentalne i fabularne. Zastanowimy się, kiedy film staje się filmem fabularnym, a kiedy jest dokumentem, gdzie przebiega ta granica podziału i czy w ogóle istnieje? Zadamy sobie fundamentalne pytanie: czego oczekujemy od kina jako widzowie, co przekonuje nas do jego wartości? Jak w prosty sposób, bez ogromnych nakładów technicznych stać się również twórcą kina?

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE / WSTĘPNY HARMONOGRAM WARSZTATÓW

SESJA I: 26-27 października 2019, godz. 10:00–17:00
• Spotkanie, zapoznanie, autoprezentacja w celu określenia predyspozycji uczestników.
• Wykład z podstawy tworzenia scenariusza, myślenia o filmie w kontekście bohater – historia. Przedstawienie dzieł filmowych, które poruszają interesujące nas zagadnienia, dyskusja, pytania.
• Podstawy pracy z kamerą i dźwiękiem (zasady kadrowania, rodzaje kadrów i ich przydatność w budowaniu historii za pomocą obrazu, prezentacja sprzętu, kamer, aparatów, oświetlenia).
• Wymyślanie własnych scenariuszy w grupie i tworzenie ich planów.
• Praca domowa: dokończenie rozpoczętego scenariusza.

SESJA II: 2-3 listopada 2019, godz. 10:00–17:00
• Prezentacja bohaterów i materiałów przygotowanych przez uczestników. Omówienie pomysłów. Konsultacja scenariuszowa.

SESJA III: 16-17 listopada 2019, godz. 10:00–17:00
• Dwudniowe zajęcia plenerowe i realizacja filmu w oparciu o scenariusze.
• Przeglądanie i omawianie nagranego materiału
• Wybór ujęć do tworzenia filmu na podstawie założeń scenariusza.
• Wprowadzenie do montażu przy użyciu oprogramowania Adobe Premiere.
• Finalny montaż filmów.
• Prezentacja filmów.

SESJA IV: 4-8 grudnia 2019
Premiera najlepszych projektów podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Uczestnicy: 12 osób, koszt warsztatów: 100 zł
Nabór na udział w warsztatach na podstawie formularza zgłoszeniowego:
formularz_zgloszeniowy_warsztaty filmowe FPE

Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę przesłać na adres e-mail: kino@bok.bialystok.pl do dnia 21 października 2019.

Damian Kocur – wielokrotnie nagradzany twórca krótkometrażowych fabuł i dokumentów, tłumacz. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na festiwalach na całym świecie m.in. na AFI Docs, Camerimage, w Gdyni, Belgradzie i Cambridge.

NAGRODY
Powrót – Padwa (Euganea Film Festival): Nagroda dla Najlepszego Międzynarodowego Filmu Krótkometrażowego, Nowa Sól (Solanin Film Festiwal): wyróżnienie w kategorii: Kino offowe fabuła
Nic nowego pod słońcem – Kraków: Srebrny Lajkonik na KFF 2017 dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego; Białystok: Nagroda dla najlepszej fabuły na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFKKA
To, czego chcę – nagroda im. Jana Machulskiego 2016 za najlepszą reżyserię, nagroda specjalna jury filmu krótkometrażowego na Polish Film Festival Los Angeles, brązowa Kijanka na Camerimage 2015
Lekcja – nagroda za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Watersprite w Cambridge, Przemyśl (Festiwal Kina Niezależnego CK OFF): wyróżnienie w kategorii kino studenckie
21 Dni – Koszalin: wyróżnienie za krótkometrażowy film dokumentalny na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

FILMOGRAFIA
2019 – Moje serce – scenariusz i reżyseria
2018 – 1410 – scenariusz, reżyseria, zdjęcia
2017 – Nic nowego pod słońcem – reżyseria i scenariusz
2017 – Wojenne dziewczyny – czołówka (zdjęcia)
2016 – Amerykański sen – zdjęcia
2015 – Powrót – reżyseria
2014 – To, czego chcę – zdjęcia i reżyseria
2013 – 21 dni – zdjęcia i reżyseria
2013 – Czas dużych przemian – zdjęcia
2012 – Lekcja – zdjęcia i reżyseria
2011 – Kwiat – zdjęcia i reżyseria

FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! to cykliczne spotkania, łączące zajęcia teoretyczne i warsztatowe, dzięki którym osoby zainteresowane tworzeniem filmów mogą liczyć na ciekawą i długofalową formę edukacji. To dobry wstęp do samodzielnego kręcenia filmów lub dalszych poszukiwań edukacyjnych w tym temacie.
Do współpracy w ramach warsztatów zapraszamy znanych i uznanych filmowców z Podlasia (Kasia Kijek, Przemek Adamski, Maciek Szupica, Grzesiek Nowiński, Rafał Samosiuk, Bartek Tryzna), kraju i świata (Izabela Plucińska, Marcin Sauter, Paweł Wysoczański, Svetłana Filipova, Monika Kuczyniecka, Yann Jouette, Piotr Matwiejczyk, Paweł Jóźwiak Rodan).