Great celebration of Podlasie’s film!

FPA2017

Bialystok Culture Centre – DKF „GAG” would like to invite you for premiere set of Movie Podlasie Attacks! Reactivation 2017!

14 October 2017,  16:00
Forum cinema, Legionowa street 5
admission free!

In program you will find strong dose of short films, extordniary mix of techinque and style, clash of amateurs confronted with works of artist acclaimed in Poland and abroad, also movies made durring workshop Movie Podlasie Educates!
Finally, at the end– „Poles night talks” at club Fama.

We would like to remind that this year’s graphics was designed by Sylwia Szkiłądź, who come from Sokółka – city in Podlasie. Sylwia at age of 8 left Poland with her parents and headed to Belgium, however Podlasie took place in her hearth as one of a strongest inspirations. Actually she lives and works in Belgium, France and Poland. More info at: www.sylwia-szki.com

Screening programe

Part I – 14 October 2017, at. 16:00 – admission free!
1. Nieproszone myśli, reż. Julia Polkowska, 1’51”
2. Chmury, reż. Julia Darmetko, Julia Truszkowska, Natalia Wiszniewska, opieka: Elwira Małyszko, 2’16”
3. Stany, reż. Urszula Siedlecka, 36’11”
4. Żubr Pompik „Duże i małe”, reż. Wiesław Zięba, scen. Tomasz Samojlik, 7’
5. Na Ambonie, reż. Tomasz Wiśniewski, 25’50”
6. Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5”
7. Plac Czarnieckiego 10, reż. Monika Kalicka i Joanna Sikora, 19’55”
8. wideoklip Sara Lovell: The Skeleton band, reż. Sylwia Szkiłądź i Jessica Poon, 4’22”
9. Loneliness downloaded, reż. Anna Stepaniuk, 6’3”
10. wideoklip Miss God: Weź Swoją Więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44”
10. Sarajevo – Femme Fatale, reż. Joanna Zielińska, 22’
11. Find Your Magic – Sokół reż.Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee, 2’01”

Break (approx. 15′) – during that time competition for public!

Part II – 14 October 2017, at. 18:30 – admission free!
12. Nasze Mrowisko, reż. Szymon Ruczyński, 2’22”
13. Czary mary mama, reż. Ania Pawluczuk, 16’
14. wideoklip Natalia Nykiel: Pół Dziewczyna, reż. Kijek/Adamski, 3’40”
15. Nie utoniemy, reż. Ewa Borysewicz, 12’16”
16. Obława, reż. Krzysztof Raczkowski, 4’
17. Pussy Chronicles, reż. Justyna Grzybowska, 4’25”
18. Wolka, reż. Radek Dąbrowski, 19’
19. Za darmo/Up To Date Festival, reż. Krzysztof Kiziewicz i Cezary Chwicewski, 5’36”
20. Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58”
21. Credo, reż. Edyta Rembała, 7’01”
22. wideoklip Jordah: Neandertalczyk, reż. Mateusz Gudel, 3’28”
23. Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54”
24. wideoklip Miss God: Strój, reż. Joanna Zubrycka, 4’38”

Przyjaciel przeglądu:

Opisy filmów:

Nieproszone myśli, reż. Julia Polkowska, 1’51”

Osobisty, cyfrowy zapis kłębka nerwów autorki, splecionego z włókien myśli.

Chmury, reż. Julia Darmetko, Julia Truszkowska, Natalia Wiszniewska, 2’16”

Historia o powrocie do dziecięcych marzeń, w świecie, gdzie granica między bajką, a rzeczywistością nie istnieje.
Opieka nad realizacją: Elwira Małyszko; film zrealizowany w ramach zajęć Pracowni Animacji i Filmu w Młodzieżowym Domu Kultury.

Stany, reż. Urszula Siedlecka, 36’11”

Niektórzy zapewne myślą, że w wieku 60 lat trudno podjąć decyzję o przeprowadzce na inny kontynent i rozpoczęciu życia na nowo… „Stany” dokumentują życie polskiego małżeństwa, które na początku lat 90. XX wieku zdecydowało się wyjechać do Nowego Jorku. Czy to była łatwa decyzja? Jak bohaterowie filmu oceniają ją teraz? Film zrealizowany w ramach warsztatu Filmowe Podlasie Edukuje!

Żubr Pompik, reż. Wiesław Zięba, 7′

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła i chce odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać jak coś działa, woli biegać, skakać i samej wszystkiego doświadczyć. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzicie Pomruk i Porada, zawsze gotowi służyć radą, pomocą lub… żartem! Podczas pokazu zaprezentujemy jeden z odcinków serii.

Na Ambonie, reż. Tomasz Wiśniewski, 25’50”

Pan Kazimierz od kilkudziesięciu lat porusza się na wózku. W wyniku wypadku stracił obie nogi. Pomimo tego, nie traci ducha i jest człowiekiem bardziej pogodnym aniżeli wielu z nas…

Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 2016, 7’5″

Rysunkowy film animowany, traktujący m.in. o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi. Film powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białystok

Plac Czarnieckiego 10, reż. Monika Kalicka i Joanna Sikora, 19’55″

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. XIX-wieczny dom przy Placu Czarnieckiego 10 ma też swoje dźwięki. Trzeszczą w nim schody i deski. Skrzypią klamki, zapadki i szyberki, a w ogrodzie delikatnie szumi Narew. Każdy z tych głosów i historii zna jego właścicielka – Maria Markiewicz.

The Skeleton Band, reż. Sylwia Szkiłądź i Jessica Poon, 4’22”

W nocy, kiedy wszyscy są pogrążeni we śnie, pewne świecące nuty muzyczne odwiedzą malutkiego chłopczyka… Pokażą mu one drogę w ciemności do zabawy, tańca i muzyki… Wideo zostało wyprodukowane na zamówienie piosenkarki i twórczyni muzyki dla dzieci, Sary Lovell.

Loneliness downloaded, reż. Anna Stepaniuk, 6’30”

Animacja poklatkowa, mierząca się z tematem samotności w świecie cyfrowym. Film pokazuje, jak media rzutują na zaburzenia komunikacji w codziennym życiu, nawet podczas tak ważnych wydarzeń jak studniówka – moment symbolicznego wchodzenia w dorosłość.

Miss God: Weź swoją więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44”

Film powstał w oparciu o motyw tożsamości ludzi mieszkających na Podlasiu i stąd pochodzących. Bohaterami są białe niedźwiedzie z Białegostoku i czarna bojówka, które przeplatają się ze sobą niczym yin i yang – dwie pierwotne, przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Co się stanie, gdy zamienimy walkę na współistnienie, współpracę i współodpowiedzialność za tworzenie miejsca w którym żyjemy? Czym jest dla nas nasza Więź? W jakim jest stanie? Na ile jesteśmy świadomi, skąd pochodzimy i kto jeszcze stąd pochodził? Na ile nasza więź nas wzbogaca i na ile potrafimy z niej czerpać.

Sarajevo Femme Fatale, reż. Joanna Zielińska, 22′

Filmowy portret powojennego miasta, ukazany z perspektywy sześciu kobiet w wieku od 17 do 65 lat. Historie bohaterek stają się głębszą refleksją nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością miasta, widzianą z perspektywy różnych generacji. Film jest poetyckim utworem narysowanym obrazem, słowem i tańcem.

Sokół – Find Your Magic, reż. Krzysztof Kiziewicz, 2’02”

Wojtek Sokół to nie tylko raper, ale także człowiek wielu talentów i niezwykle ciekawy człowiek. W najnowszym filmie AXE poznacie go od nieco mniej znanej strony.

Mrowisko, reż. Szymon Ruczyński, 2’22”

W mrowisku tętni życie. Mrówki wspólnymi siłami budują swój dom. Jednak kiedy wewnętrzna równowaga tego społeczeństwa zostaje zburzona, pojawiają się podziały. Narasta wzajemna nienawiść.

Czary mary mama, reż. Anna Pawluczuk, 16′

Maria i Paweł są małżeństwem od lat, do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka.

Natalia Nykiel: Pół Dziewczyna, reż. Kijek / Adamski, 3’40”

Futurystyczny klip z dużo ilością kolorów.

Nie utoniemy, reż. Ewa Borysewicz, 12’16”

Iwona i Filip wybierają się w rejs do Nowej Zelandii własnoręcznie zbudowaną łódką. Czy ich związek przetrwa trudny czas przygotowań?

Obława reż. Krzysztof Raczkowski, 4′

Autorski film Krzysztofa Raczkowskiego wykonany techniką stop motion przedstawia przejmującą historie wilczycy która stara się ocalić
siebię i szczenięta od cierpienia. Ciągła ucieczka powoduje utratę swiadomości zwierzecia co jest realne a co nie.

Pussy Chronicles reż. Justyna Grzybowska, 2015, 4’56”

Dialog dwóch dziewczyn o tym, jak to jest mieć penisa. Jenny spotyka się ze swoją dziewczyną Miri w kawiarni. Po tym, jak siadają przy stoliku, Jenny niespodziewanie dostaje na smartphona… zdjęcie penisa. To, oraz kelner bezwstydnie trzymający się za krocze sprawia, że zaczynają się zastanawiać: o co tak w ogóle z tymi penisami chodzi i co by zrobiły, gdyby je miały?

Wolka, reż. Radek Dąbrowski, 19′

Młody chłopak, po odbyciu kilkuletniego wyroku udaje się w podróż pociągiem. Podróż staje się okazją do rozmów z nieznajomymi, które przybierają kształt spowiedzi, czy też rozliczenia się z przeszłością… Film to też próba zmierzenia się ze stereotypem więźnia – degenerata, człowieka pozornie pozbawionego wrażliwości.

Za Darmo (Up To Date 2017), reż. Krzysztof Kiziewicz i Cezary Chwicewski, 5’36”

Humorystyczna opowieść, pełna ciepła i emocji – tych płynących z pasji do muzyki, ale też z więzi rodzinnych i zwykłych, codziennych spraw.

Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58”

Film o urokach dojrzewania. Akcja dzieje się w latach 90., a bohaterkami są nastoletnie dziewczyny, przeżywające pierwsze zauroczenia i zawody miłosne na letnim obozie. Film ma formę wspomnienia – pocztówki z wakacji.

Credo, reż. Edyta Rembała, 7′

Film zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, z Katarzyną Figurą w roli głównej.

Neandertalczyk, reż. Mateusz Gudel, 3’28”

Teledysk promujący solową EPkę producencką Mateusza (pseud. Jordah), która ukazała się we wrześniu tego roku. W utworze udziela się gościnnie brat Mateusza – Król Świata, czyli ekipa Flaszki i Szlugi. Teledysk został zrealizowany w Suchowoli.

Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54”

Irka i Miłosz to para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl – nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko.

Miss God: Strój, reż. Joanna Zubrycka, 4’38”

Film oparty o tekst Bolesława Leśmiana “Strój”. Istotnym bohaterem jest miasto. Poprzez swój charakter staje się tłem historii, którą opisał Leśmian. Reżyserka filmu pyta: czym jest tytułowy strój? Jaki wpływ na naszą tożsamość ma kultura w której wzrastamy? Na ile jest to nasza kultura?

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! REAKTYWACJA one of most recognizable actions promoting independent cinema, same time unique platform of communication an original, artistic, unprofessional and experimental movie. In ranks of filmmakers you can find journalists, poets, students of art schools, painters, and independent creators. The make fiction, documentary, clips and animations. Film Podlasie has been in Attack since around 2003. We had been organising shows with independent films from all over Poland, so we came up with the idea to do a festival with our regional fims. It turned out that there’s a lot of films and some of them were awarded prizes on big Polish festivals. We felt the good energy in it, came up with a nice name and that’s how it started.
Action is dedicated to whole range of age (kids, youth, adults, seniors) stongly connected with workshops Movie Podlasie Educates! There’s promo DVD released every year.

Links to share:
http://www.filmowepodlasieatakuje.pl/  ||  https://www.facebook.com/filmowepodlasie/