Filmowe Podlasie Atakuje!PUBLICZNOŚĆ PRZYZNAŁA ZŁOTY GOLF AKCJI FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! 2023 -

PUBLICZNOŚĆ PRZYZNAŁA ZŁOTY GOLF AKCJI FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! 2023

Licznie zgromadzona w kinie Forum białostocka publiczność przyznała Złoty Golf akcji Filmowe Podlasie Atakuje! 2023

W tym roku statuetka Złoty Golf 2023 to przepiękna makatka, którą stworzyła Anna Karwacka-Kosińska – twórczyni ludowa, której prace znajdują w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Z radością informujemy, że Złoty Golf, czyli Nagrodę Publiczności oraz 2.000 zł w ramach tegorocznej, 20. edycji akcji Filmowe Podlasie Atakuje! zdobył film:

POZDRO UTDF!, reż. Jakub Rutkowski, 2022, dokument, 24’51”

Możesz być kim chcesz, ale nie możesz osiągnąć wszystkiego w pojedynkę. Przyjaźń, wspólna pasja, chęć pomocy innym to tylko niektóre z rzeczy, które malują na płótnie obraz podlaskiego festiwalu Up To Date. Tu zawsze chodziło o coś więcej. O coś, co sprawiło, że setki światowych artystów odwiedzają Białystok i o to, by na ścianie jednego z wieżowców mogła się uśmiechać babcia Eugenia… Poznajcie Jędrka, Czarka, Karolinę i wszystkich przyjaciół festiwalu, którzy postawili podlaską elektronikę na nogi (nie chodzi o słupy)!


Jakub Rutkowski – urodził się w Białymstoku, tu mieszka i tworzy. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu na kierunku Realizacje Intermedialne. Aktywnie współpracuje z lokalnymi artystami i instytucjami kultury. Współzałożyciel kolektywu oraz szkoły DJ-skiej Projekt New Hope oraz inicjatywy artystycznej Rytmy Movement.

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! odpowiada pochodzący z Hajnówki Szymon Ruczyński, student specjalności film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi oraz biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wychowywał się w Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji dla jego nagradzanych filmów animowanych. W swojej sztuce często porusza tematy związane z relacją człowieka z przyrodą. Operuje najczęściej mieszanymi technikami, łącząc materiały w kolażowy sposób.

Sponsorem finału akcji FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! jest DrTusz.

Organizatorem FPA! jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG.