Filmowe Podlasie Atakuje!Pokaz FPA!R w plenerze -

Pokaz FPA!R w plenerze

Kino plenerowe – pokaz filmów z dvd FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! REAKTYWACJA 2015

Najnowsza płyta DVD Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja ukazała się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Miasta Białystok, a jej koncepcja została stworzona przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”. Za projekt okładki płyty odpowiada Karol Kalinowski, znany polski rysownik i scenarzysta komiksowy.

30 lipca godz. 21:00
plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury / Kino Forum, wstęp wolny

Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja (FPA! R) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji Białostockiego Ośrodka Kultury, od 2004 roku popularyzująca kino niezależne z północno-wschodniej Polski. To unikalne lokalne działanie, które swój rozmach i sukces zawdzięcza miejscowej energii oraz wrodzonemu poczuciu humoru.

Podczas pokazu zaprezentujemy:

„Gry”, reż. Bartek Tryzna, Monika Stpiczyńska, producent TWIS Alpi, 27′

Wojtek po raz ostatni idzie z tatą do pracy, Magda ma problem z Całunem Turyńskim, a Ula – ze spakowaniem się na wyjazd. Dzień z życia trójki niepełnosprawnych intelektualnie osób.

„Słuchaliście?”, reż. Radek Dąbrowski, 15’

Opowieść o rodzinie skupionej wokół audycji radiowej w lokalnej białoruskiej rozgłośni Radia Racja.

„Heaven”, reż. Krzysztof Raczkowski, 4’

Rzeczywistość może być zupełnie nie taka jak nam się wydaje. Praca dyplomowa zrealizowana w Katedrze Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„Kiedy będę ptakiem”, reż. Monika Pawluczuk, producent Wajda Studio, 30’

Opowieść o próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat, ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jej jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę filmu.

„Krańce Świata: Człowiek Ryba”, reż. Podlasie Makes Me Happy, 9′

Nurkowanie w zielono-szarej pustce zimowej rzeki nieoczekiwanie zamienia się w wyprawę w poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji, piękna zwykłych, na co dzień umykających uwadze rzeczy. Rzeczy, które – widziane z zupełnie innej perspektywy – ujawniają swój niezwykły charakter.

„Do serca twego”, reż. Ewa Borysewicz, producent Animaso, 10’

Był on, przystojny, kruczoczarne miał włosy, przy huśtawce stał. Uśmiechał się, aż oczy stawały dęba. Kolorowo było – taką schizę potrafił urządzić, że co powiedział, to zrobiła. Słuchać chciała bajek jego, by gadał aż do nocy. On udka jej zajadał ze smakiem. Aż całe jej nadzieje stracił. Niewybaczalnej zdrady już mu nie odpuściła. Animacja Ewy Borysewicz to świecka litania i niesiona echem po blokowisku historia uczucia, które spotkało gorzkie rozczarowanie.

We cut corners – klip „Best friend”, reż. Kijek/Adamski, 2’20”

Duet Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski jak zawsze w formie. Kolejna ich animowana produkcja do muzyki zespołu We cut corners.

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!, producent Białostocki Ośrodek Kultury

„Yellow Sticky Notes – Anijam”, reż. Jeff Chiba Stearns, 3’52”

Festiwal ŻUBROFFKA zaprosił młodych ludzi z Podlasia i doświadczonego animatora do wspólnej pracy nad filmem animowanym. Jeff Chiba Stearns i uczestnicy warsztatów wykorzystując technikę anijam oraz setki żółtych karteczek stworzyli wspólnie animowaną perełkę.

„Casting”, reż. Marcin Filipowicz, 8’

Warsztaty CASTING skierowane do seniorów poprowadził filmowiec i podróżnik Marcin Filipowicz. Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku stał się planem filmowym, na którym pracowała grupa kilkunastu osób, realizujących sceny ze znanych polskich komedii. Seniorzy zostali operatorami, dźwiękowcami i aktorami w swoim własnym filmie!