Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! 2024! To już 21. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów!
Filmowe Podlasie Atakuje! 2024
12 października 2024, od godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
godz. 18:00 – prezentacja filmów (117′)
godz. 20:15 – sesja Q&A z twórcami
godz. 21:15 – rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie Nagrody Publiczności
wstęp wolny
Sponsorem finału Filmowe Podlasie Atakuje! 2024 jest DrTusz
Filmy zakwalifikowane do pokazu:
NIE BYŁEM NIGDY PEWNY reż. Artur Broniszewski, Polska 2023, 3’17”
NADZIEJA reż. Krzysztof Jakoniuk, Polska 2024, 17’05”
KARPIK reż. Urszula Cieślak, Polska 2024, 2’50”
NIEMOC „AUREOLA” reż. Nata Szada, Polska 2024, 3’42”
SPOT: 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE BIAŁOSTOCKIM reż. Sebastian Łukaszuk, Polska 2024, 1’
WE THE WAVE reż. Kiziewicz / Radovan Lee / keelee, Polska 2024, 1’25”
WERNISAŻ reż. Kamil Śleszyński, Polska 2024, 24’50”
TOMASZ MAKOWIECKI „WIEM ŻE TO NIE KONIEC” reż. Maciej Szupica, Polska 2024, 4’04″
OWIECZNOŚĆ reż. Natan Lidia Bohdanowicz, Polska 2023, 5’
CIENKA ZIELONA LINIA reż. Paweł Nazaruk, Polska 2024, 14’17”
TANIEC W NAROŻNIKU reż. Jan Bujnowski, Polska 2024, 13’42”
NATURA RZEKI reż. Agnieszka Waszczeniuk, Polska 2024, 7’44’’
GARSTKA ZIEMI reż. Izabela Daria Zubrycka, Polska 2023, 13’
ŁONA X KONIECZNY X KRUPA „BYM POSZEDŁ” reż. Kiziewicz / Radovan Lee / keelee, Polska 2023, 4’10”
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.
Jurorami w konkursie FPA! są widzowie i to właśnie ich głosy zadecydują, do kogo trafi NAGRODA PUBLICZNOŚCI, czyli ZŁOTY GOLF oraz 2.000 zł!
Autorką oprawy graficznej jest 𝐀𝐆𝐍𝐈𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐍𝐈𝐔𝐊 / Animation / Agnieszka Waszczeniuk – urodzona w 1989 roku w Białymstoku reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka, wycinankarka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Specjalizuje się w technice animacji podkamerowej sypanej mieloną kawą. Swoje realizacje pokazywała na ponad 80 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. Współpracuje z galeriami sztuki, teatrami, domami kultury, muzykami, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z animacji, wycinanki i innych sztuk plastycznych. Ze swoim partnerem prowadzi Galerię Rękodzieła – Kombajnat Artystyczny. Hobbystycznie zajmuje się wycinanką skalpelem i ta pasja zajmuje coraz więcej miejsca w jej twórczości.
𝗔𝗴𝗻𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮 𝗪𝗮𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝘂𝗸 𝗼 𝘀𝘄𝗼𝗶𝗺 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗰𝗶𝗲:
„Hej! Oko Lasu Cię obserwuje! Czy może to Ty obserwujesz Las? Wycinanka z papieru, utrzymana w konwencji puszczańskiej, bogata w różnorodność i nietuzinkowość podlaskich istot, będąca alegorią obfitości i wglądów artystycznych zakorzenionych od zarania w naturze Podlasian. A innymi słowy: dzikie, warczące, szeleszczące, kopytne, wijące, skrzydlate i puchate, ryjące w ziemi lub brodzące w płytkich strumieniach, krzaczorach lub pośród leśnych ostępów – takie jest moje osobiste filmowe Podlasie, które noszę w serduszku i którym dzielę się z Wami poprzez ten plakat. Las czerwone puszcza do nas Oko!”
W programie pokazu:
NIE BYŁEM NIGDY PEWNY
reż. Artur Broniszewski, Polska 2023, 3’17”
Bohater dokumentu, tancerz Kacper Złotkowski o pseudonimie Kangur, zabiera widzów na Podlasie, gdzie odkrywa sztukę breakingu i pokazuje, że pasja i talent mogą kwitnąć w najmniej spodziewanych miejscach. Opowiada o miłości do tańca oraz koleżeństwie i przyjaźni. Nagrania z jego treningów pokazują zarówno triumfy, jak i porażki i są dowodem na to, że droga do sukcesu wymaga determinacji i okupiona jest ciężką pracą. Kangur to przykład i inspiracja dla młodych tancerzy, a także zachęta do przezwyciężania słabości i czerpania radości z tańca. Przesłaniem filmu jest świadectwo, że marzenia można realizować także w miejscu swojego pochodzenia, zaś kluczem do szczęścia jest konsekwencja, praca nad własnym rozwojem oraz wsparcie bliskich, a nie pogoń za rozgłosem.
NADZIEJA
reż. Krzysztof Jakoniuk, Polska 2024, 17’05”
Wieś na Podlasiu. Samotna kobieta w gospodarstwie. Mimo niedoli i nieszczęść, tęsknoty za minionym, wciąż żyje w zgodzie z Bogiem i ludźmi.
KARPIK
reż. Urszula Cieślak, Polska 2024, 2’50”
Krótka animacja opowiadająca historię o męstwie, odwadze, człowieku i rybie.
NIEMOC: “AUREOLA”
reż. Nata Szada, Polska 2024, 3’42”
Teledysk do singla celebrującego dziesięciolecie istnienia Niemocy.
SPOT: 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE BIAŁOSTOCKIM
reż. Sebastian Łukaszuk, Polska 2024, 1′
Symboliczna podróż będąca uproszczoną historią getta – od podziału społeczeństwa, przez przemoc, wywózki ludności, aż do ostatecznego pojedynku. Wychodzimy od rekonstrukcji ówczesnego centrum Białegostoku, odkrywając spaloną synagogę – z jej tlących się zgliszczy rodzi się płomień, który goreje w “skazanych za inność” i prowadzi do ich ostatecznego sprzeciwu. Rozdarte postaci symbolizują bezsilność, wewnętrzne rozdarcie (społeczności, oprawców i ofiar), niepewność. Złoty, przypominający płomień kolor jest symbolem niezłomności, jedności, niewinności i w pewnym sensie szlachetności ludzi pozbawionych wyboru. Finalnie formują się z niego ulice i granice getta – areny, na której rozegrało się starcie. Słyszymy wiersz ocalałego i hymn nowopowstałego państwa.
WE THE WAVE
reż. Kiziewicz / Radovan Lee / keelee, Polska 2024, 1’25”
Opowieść o społeczności pasjonatów surfingu, którzy, mimo surowych warunków Bałtyku, realizują swoje marzenia o jeździe na falach. Bohaterowie: Ola, Tomek i Igor to osoby o różnorodnych zainteresowaniach, które łączy miłość do surfingu. Ola łączy swoją artystyczną duszę z surfingiem, widząc w nim harmonię ciała i umysłu. Związany ze sportem Tomek założył warsztat do produkcji desek, a Igor, pasjonat deskorolki i architektury, rozpoczął swoją przygodę z surfowaniem zimą na Bałtyku. Film ukazuje ich pasję, odwagę i nieustanne dążenie do spełnienia marzeń w ekstremalnych warunkach.
WERNISAŻ
reż. Kamil Śleszyński, Polska 2024, 24’50”
Historia Białorusinki Olgi i Rosjanki Nadii, które opuściły swoje kraje w obawie przed represjami. W Polsce spotkały się w domu spokojnej starości, żeby przygotować niecodzienną wystawę zdjęć.
TOMASZ MAKOWIECKI: „WIEM, ŻE TO NIE KONIEC”
reż. Maciej Szupica, Polska 2024, 4’04”
Minimalistyczna realizacja z wykorzystaniem nagrań z iphone’a autorstwa Agnieszki Dulnej. To w dużej mierze zabawa z formą. Poszukiwanie w przestrzeni zbudowanej z ograniczeń oraz próba znalezienia w tych ograniczeniach ciekawej formy. “Wcieliłem tu moją fascynację tymczasowymi krótkimi plikami z programu montażowego oraz „błędami” w poszukiwaniu stabilizacji obrazu”.
OWIECZNOŚĆ
reż. Natan Lidia Bohdanowicz, Polska 2023, 5′
Letni poranek. Pewnego rzemieślnika odwiedza przyjaciel i ofiarowuje mu… zaskakująco beczący prezent.
CIENKA ZIELONA LINIA
reż. Paweł Nazaruk, Polska 2024, 14’17”
Dokument o Cyprze, który od 1974 roku , w wyniku działań wojennych, jest podzielony strefą buforową. Para ekologów (Iris i Salih) żyjących po obu stronach Zielonej Linii, walczy wspólnie o przyszłość ziemi, próbując budować mosty porozumienia pomiędzy greckimi i tureckimi Cypryjczykami.
TANIEC W NAROŻNIKU
reż. Jan Bujnowski, Polska 2024, 13’42”
Po upadku komunizmu w 1989 roku kolorowe telewizory przestają być w Polsce towarem luksusowym. Ekrany w domach Polaków zaczynają wyglądać podobnie jak rzeczywistość za oknem. Czy jednak rzeczywistość jest naprawdę kolorowa?
NATURA RZEKI
reż. Agnieszka Waszczeniuk, Polska 2024, 7’44”
Opowieść o podobieństwach pomiędzy stanami psychicznymi kobiety, a stanami / cyklami życia rzeki. To film o relacji człowieka z naturą, o jej mądrej cykliczności, o instynktowności i dzikości, którą każdy z nas w sobie nosi. Jesteśmy częścią Czystej Dzikiej Natury.
GARSTKA ZIEMI
reż. Izabela Daria Zubrycka, Polska 2023, 13′
Czy można wyśnić czyjś pogrzeb? Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na terenie Podlasia. Jej syn Andrzej – grabarzem. Przez lata wspólnie przeprowadzili na drugą stronę tysiące osób. On kopał, ona śpiewała. W ich codzienności życie miesza się ze śmiercią. Zwyczajność z duchami. Rzeczywistość ze snami. Ciszę przerywa melodia pogrzebowej pieśni.
ŁONA X KONIECZNY X KRUPA: „BYM POSZEDŁ”
reż. Kiziewicz / Radovan Lee / keelee, Polska 2023, 4’10”
Główną rolę w teledysku nieprzypadkowo gra Mieczysław Hryniewicz. Tym razem legendarna postać ze “Zmienników” Stanisława Barei wciela się w postać emerytowanego taksówkarza biorącego udział w warsztatach dla seniorów.