Filmowe Podlasie Atakuje!Prezentujemy Harmonogram wraz z opisami: Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja 2016! -

Prezentujemy Harmonogram wraz z opisami: Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja 2016!

Poniżej prezentujemy sobotni Harmonogram wraz z opisami filmów:

16:00 – 18:00, Kino Forum (Polska, 97’, wstęp wolny)

Smu realizacja: Aleksandra Bogacka, Aleksandra Struniewicz, Krzysztof Jackowski, Paweł Domalewski, Maciek Szerszunowicz
Kiedy idziesz to gimnazjum, to trochę tak jak byś przeniósł się na inna planetę, a do tego jak jesteś trochę inny możesz liczyć na to, że będziesz musiał cieszyć się z własnego towarzystwa. Z czasem okazuje się, że jednak nie tylko ty….

Bats are all around reż. Zespół Animatyskopu, 2016, 1’32’’

To w jaki sposób odbieramy otaczającą nas rzeczywistość często zależy od tego, jakie mamy do niej nastawienie. Czasem wystarczy impuls, żeby dostrzec to, co najpiękniejsze w zwykłej szarości świata. „Nietoperze są wśród nas” to prosta historia tajemniczego stwora, którego smutek ma szansę stać się odmienną, niekoniecznie negatywną emocją. Film powstał w ramach Animatyskop warsztaty animacji poklatkowej prowadzone w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przez Krzysztofa Wojciecha Wróbla.

Iluzja realizacja: Maja Artysewicz, Róża Rzońca, Kasia Dołęga, Piotr Saniukowicz, Paweł Domalewski
Gdzieś w starej fabryce żyje sobie naukowiec – wynalazca. Pewnego dnia tworzy wizję świata, w którym ludzie zostają zastąpieni przez roboty. Ale czy nie jest to iluzja? To taki film po którym ludzie wychodzą z kina w zamyśleniu

Specjalna oferta w 15 minut reż. Zespół Animatyskopu, 2016, 1’39’’

Zwykłe biuro, zwykli klienci i niezwykła oferta. W okienku na pozór zwykła urzędniczka, smutna i znudzona, załatwia sprawy innych ludzi. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże spełnić jej marzenia i wyrwie ją z rutyny pracy? Film powstał w ramach Animatyskop warsztaty animacji poklatkowej prowadzone w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przez Krzysztofa Wojciecha Wróbla.

Lekcja Muzyki reż. Maciej Korsan, 2016, 58”

Film o marzeniach.

Cira – pierwsza pocztówka (Pocztówki z miasta b.) reż. Dariusz Jabłoński, 2016, 2’52”

Teledysk ukazuje charakterystyczne miejsca, przywołuje znane osoby i mieszkańców Białegostoku, a przede wszystkim przywraca miastu i nam wszystkim wspomnienia. Zmusza słuchacza do chwili zadumy i refleksji o mieście i jego historii, z nostalgią przywołuje wspomnienia młodzieńczych lat. Autor teledysku zaproponował swoją wizję do jednego numeru z płyty. Jest to jego pierwszy teledysk w karierze.

Janiny reż. Sylwia Wieczeryńska, 2016, 20’49”

Krótkometrażowy film dokumentalny o dwóch samotnych, starszych kobietach o imieniu Janina. Zdawałoby się, że oprócz niego dzieli je wszystko… Film powstał w ramach projektu Filmowe Podlasie Edukuje! pod opieką Tomasza Śliwińskiego.

A hot blooded murder reż. Julia Polkowska, 2016, 2’56”

Trzymająca w napięciu etiuda, opisująca przeżycia bohatera – mieszkańca kuchni.

Łobuzy z ośrodka reż. Przemek Młyńczyk, 2016, 16’

Przymusowy pobyt w ośrodku wychowawczym mógłby być koszmarem, gdyby nie pewna młoda nauczycielka oraz fakt, że ludzie cyrku to jedna wielka rodzina.

Dokumentalna opowieść z Różanegostoku z dynamiczną muzyką Dikandy i Maleo Reggae Rockers.

Lowlanders – the urban tribe reż. Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee, 2016, 4’07”

„Białystok to miasto nieopodal puszczy. Puszczy najstarszej na kontynencie, o wielkich, silnych drzewach. Zazdrościmy im mocy. Codziennie walczymy o swoją siłę i moc. Przez każdy trening. Przez litry potu. Często przez ból, ale właśnie w bólu wykuwa się najlepsze. Tylko przez zapał, upór i konsekwencję zaistnieliśmy jako drużyna. Przecież wyrośliśmy w miejscu, gdzie futbol amerykański jest znany tylko z filmów. Musieliśmy zaorać dzięki grunt. I pomimo, że jesteśmy prawnikami, kucharzami, lekarzami, pomimo, że jesteśmy mężami i ojcami, wychodząc na murawę zostawiamy za sobą cały świat. Wszystkie te problemy, radości, rachunki i premie. Nasz klan pośród dzikich lasów rośnie w siłę dlatego, że potrafi żyć w osobnym wszechświecie. Miłość do sportu jest w nim tak silna, jak miłość do matek i dzieci. A cel? Celem jest mistrzostwo!”

Takie przeżycie miałam reż. Klaudia Radziewicz, 2016 14’40”

Dokument przedstawia przejmującą historię życia Teresy Czarnieckiej; kobiety, żony, matki i mojej babci. Zamieszkuje ona małą wieś na wschodnim krańcu Polski. W opowieściach porusza trudne historie z całego okresu swojego życia. Mimo tragicznych zdarzeń wszystko jest przez nią podsumowane słowami „Takie przeżycie miałam”. W jej postawie widać pokorę jaką przyjmuje w stosunku do życia. Film jest refleksją nad ludzkim losem.

Ślady ulotne reż. Agnieszka Waszczeniuk, 2016, 7’49”

Film jest historią człowieka i jego związków z naturą – naturą, której jesteśmy częścią; która posiada umiejętność odnawiania się, umierania i ponownego powrotu do życia. Senna, odrealniona atmosfera i nieustannie wiejący wiatr, który potrafi niszczyć, lecz jednocześnie daje nadzieję na narodziny czegoś nowego, stawiają pytanie – czy oglądamy moment tuż przed obudzeniem się bohatera, czy też przed zapadnięciem w najgłębszy sen bez możliwości powrotu?

A co jeśli się uda? reż. Joanna Rafalska, 2016, 11’42”

Filmowy obraz pokolenia Y, oparty na rozmowach z młodymi kobietami, opisującymi swoje problemy we wkraczaniu w dorosłe życie.

EMIKA – MIRACLES (unofficial video) reż. Maciej Szupica, 2015, 5’14”


18: 30 – 20:30 Kino Forum, (Polska, 100’, wstęp wolny)

Krzyk reż. Szymon Ruczyński, 2016, 2’41”

Nocą, wśród zgliszcz zniszczonego wojną miasta ukrywa się samotny snajper. Mrok rozświetlają tylko płomienie pożarów i błyski wybuchów. Strzelec nieśpiesznie oddaje w ciemność strzał za strzałem. Gdy odpoczywając oddaje się wspomnieniom okazuje się, że jego postać skrywa w sobie tajemnicę.

Piotrek reż. Elwira Małyszko, 2016, 5’

Opowieść o marzeniach, inności, potrzebie akceptacji i sile podwórkowej przyjaźni. Piotrek wygląda jak każdy inny dziesięciolatek, ale jego siostra uważa, że jest Kosmitą – prawdziwym. Pola jest rowerowym mistrzem jazdy po szynie. Nikt z jej podwórkowych przyjaciół nie ma pojęcia, że ma brata i na dodatek Kosmitę. Co się stanie kiedy jej tajemnica wyjdzie na jaw?

Pierwszy owoc reż. Anouar Abou-Hilal, 2016, 9’43”

Wykorzystujący materiały archiwalne krótkometrażowy dokument opowiadający historie Polaków, którzy po raz pierwszy próbowali owoców egzotycznych.

Przemiana reż. Joanna Babulewicz, 2016, 2’28”

Studencka animacja wykorzystująca rysunek, grafikę warsztatową i rotoskopię.

Zupa truskawkowa reż. Sylwia Aleksandra Szkiłądź, 2014’, 5’45”

Film o powrocie do domu z lat dzieciństwa, do wspomnień z życia mieszkańców miasteczka. Ten króciutki film jest hołdem dla miejsca, w którym spędziła dzieciństwo reżyserka – w Supraślu, na Podlasiu.

Raz dwa zero reż. Anna Pawluczuk, 2016, 14’30”

Justyna ma dziewięć lat i trenuje wyczynowo gimnastykę artystyczną. Okazuje się, że ten sport ma ogromny wpływ na całe jej życie.

Welcome back reż. Natalia Maria Skutnik, 6’24”

„Welcome Back” jest wideoklipem do utworu polskiego producenta muzycznego i DJ’a techno Piotra Klejmenta. Projekt pojawił się w zestawieniu „top 10” polskich teledysków roku 2015, stworzonym przez portal muno.pl. Inspiracją była twórczość D.Vertov’a – klip jest przełożeniem „Człowieka z kamerą filmową” (1929r.) z ulic radzieckiej Moskwy w głąb warszawskiej Pragi Północ. Praca kamery i montaż

Umowa / The deal reż. Ewa Smyk, 2015, 4’28”

Osobista refleksja nad rodzinną pamięcią w formie poklatkowej animacji o aranżowaniu małżeństw we wschodniej części Polski w latach 50. i 60. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika dziadka autorki.

Bagaż Życia reż. Krzysztof Kiziewicz, Cezary Chwicewski, 2016, 4’27”

Film Bagaż Życia zabiera widza w świat porywających autentycznych emocji i ponadczasowych wartości moralnych. Jest produkcją z wielopłaszczyznowym przekazem intrygującym widza jak i sprawnie eklektyczną gatunkowo realizacją. Jest także dokumentem, jest satyrą jak i przełamującym standardy komunikacji spotem zapraszającym pokolenie 50+ do udziału w wydarzeniu kulturalnym tradycyjnie skierowanym do ludzi młodych.

xmodo reż. Tomasz Wisniewski, 2016, 4’45”

Zrealizowana w Zubkach filmowa etiuda o odchodzącym świecie.

Debiut reż. Katarzyna Kijek, 2016, 7’12”

Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. (Auto)ironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą checią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści.

Brick in the wall reż. Grzegorz Brzozowski, 2014, 24′

Jak żyje rodzina, która od 35 lat daremnie próbuje ukończyć swój dom? Jej głowa, uznany lokalny majster z Bukowiny, utracił resztki dumy, podczas gdy jego trzydziestoletni syn kontynnuje jego dzieło. Matka zmaga się z rzeczywistością nie tracąc nadziei, że jej marzenie o domu się kiedyś spełni, pomimo przesądów męża. Dlaczego potrzeba całego życia, aby zbudować dom? Krajobraz współczesnej, modernizowanej Rumunii jest pełen tego typu zniszczonych, nigdy nie wykończonych konstrukcji. Czy wraz z domami, destrukcji ulegają także relacje rodzinne?

A_GIM – RAJKA (feat. KLARK) reż. Maciej Szupica i Krzysztof Głażewski, 2016, 4’08”

Zapraszamy! 🙂